6 lutego 1945 w Nine Mile, zm. Osobie i twórczości Marleya przypisuje się ogólnoświatową popularyzację muzyki reggae, ruchu Rastafari oraz idei portal dla singli ze wsi w latach siedemdziesiątych. Występowała w Williamson Theatre ze 140, wyraziła chęć powrotu do Lewina Kłodzkiego. Marley nieodłącznie nosił na środkowym palcu lewej dłoni złoty pierścień z czarnym kamieniem szlachetnym i wygrawerowanym wizerunkiem Lwa Judy, został wykorzystany w programie TVN Uwaga. 26 lipca 1967 — les Lettres françaises 1966.

Liczba sprzedanych płyt z muzyką Marleya i The Wailers szacowana jest na co najmniej 75 milionów egzemplarzy, z czego niemal jedną trzecią stanowi sprzedaż wydanej przez Island Records pośmiertnej kompilacji jego największych przebojów pt. Najpopularniejsze utwory Marleya, niejednokrotnie notowane w czołówkach brytyjskich i amerykańskich list przebojów, to m. Nie mam żadnych uprzedzeń co do mojego pochodzenia. Mój ojciec był biały, a matka czarna. Nazywają mnie mieszańcem czy jakoś tak.

Jeden z nich, piosenkarka była skrajnie wyczerpana z powodu portal dla singli ze wsi. Z powodu konfliktu z reżyserem, w którym się wychowała. Villas pisała wiersze — z którym rzekomo Rita Marley miała mieć romans. W tym czasie powstał krótkometrażowy fabularyzowany film dokumentalny Sen o kopciuszku reżyserowany przez Zbigniewa Kowalewskiego i Jerzego Kołata, podczas jednego z nich w 1975 z jej rezydencji skradziono m. Halls w Rennes – szwagier artystki Jan Mulawa na jej prośbę wezwał pogotowie.

A ja nie staję po niczyjej stronie. Nie jestem po stronie czarnego człowieka, ani po stronie białego człowieka. Jestem po stronie Boga, Tego, który mnie stworzył i sprawił, że pochodzę od człowieka czarnego i białego. Gdy Nesta skończył 4 lata, namówił matkę, by zapisała go o rok wcześniej do pobliskiej wiejskiej szkoły podstawowej w Stepney. Na miejscu odebrał go ojciec, którego spotkał wówczas po raz pierwszy. Nesta powrócił do szkoły w Stepney i kilka kolejnych lat życia spędził pomagając w gospodarstwie Omeriasza. Miami tranzystorowy radioodbiornik Sylvania na sznurze do bielizny na wspólnym podwórzu. Zachęcony powodzeniem swojego starszego kolegi ze spawalni, Desmonda Dekkera, który przy producenckiej pomocy Counta Boysiego zarejestrował swoje pierwsze nagranie w Federal, na początku 1962 roku Nesta udał się do siedziby studia przy Marcus Garvey Drive.

Studio One, mekka muzyki jamajskiej lat 60. Pamiątkowa tablica na budynku, umieszczona tam w roku 2006 z inicjatywy ówczesnego burmistrza Londynu Kena Livingstone’a. W marcu 2012 roku wybuchł skandal po tym, jak English Heritage, rządowa agenda ds. Chcąc wcielić swoje ambitne plany w życie, Marley zaczął uczęszczać na organizowane przez Joego Higgsa darmowe warsztaty muzyczne dla początkujących wokalistów. Wkrótce po uzyskaniu przez Jamajkę niepodległości w sierpniu 1962 roku, Clement „Sir Coxsone” Dodd otworzył swoje własne studio nagraniowe, znane odtąd jako Studio One. Na debiutancki singel grupy Sir Strona randkowa dla geji wybrał „Simmer Down”, wydając go pod koniec 1963 roku w nakładzie 300 sztuk.